Haber

Netanyahu, ABD heyetiyle ‘İbrahim Anlaşmalarının uzatılması’ ve ‘İran tehdidi’ni görüştü

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD Kongresi’nden bir heyet ile “İbrahim Anlaşmalarının genişletilmesi” ve “İran tehdidi” konularını görüştü.

Netanyahu’nun basın ofisinden yapılan yazılı açıklamada Netanyahu, İsrail’i ziyaret eden Cumhuriyetçi Senatör James Langford ve Demokrat Senatör Jackie Rosen başkanlığındaki heyet ile görüşmeye geldi.

İsrail ile Arap ülkeleri arasında imzalanan ve diplomatik ilişkileri normalleştiren “İbrahim Anlaşmaları”na üye ülkeler olan İsrail, ABD, Bahreyn ve Fas arasındaki güçlü ortaklığın ele alındığı toplantıda iş birliğinin her alanda güçlendirilmesi de ele alındı. tartışıldı.

Görüşmede “İbrahim Anlaşmalarının genişletilmesi” ve “İran tehdidi” de ele alındı.

Açıklamaya göre Netanyahu, gerçek bir askeri tehdit oluşturarak, siyasi ve ekonomik baskı uygulayarak ve bu konudaki işbirliğini güçlendirerek, İsrail’in İran tehdidine ve bununla nasıl başa çıkılacağına ilişkin bakış açısını ortaya koydu.

Görüşmede İsrail Stratejik İşler Bakanı Ron Dermer, Ulusal Güvenlik Konseyi Lideri Tzachi Hanegbi, İsrail’in Washington Büyükelçisi Mike Herzog ve ABD’nin Tel Aviv Büyükelçisi Thomas Nides hazır bulundu.

İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn arasında varılan “ilişkilerin normalleşmesine” ilişkin anlaşmalar, ABD Başkanı Donald Trump’ın ev sahipliğinde 5 Eylül 2020’de Beyaz Saray’da düzenlenen törenle imzalandı.

Bu normalleşme adımları aynı yıl içerisinde genişletilerek Fas ve Sudan ile birlikte yapılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu