Ekonomi

İş dünyası ‘Merkez’den herhangi bir siyasi sapma beklemiyor

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığındaki değişimin Türkiye’nin ekonomi politikasına yansımalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin devam eden bir ekonomi politikası paketi olduğuna dikkat çeken Avdagiç, bu anlamda TCMB’de uygulanan politika setinin Hazine ve Maliye Bakanlığı ile uyumlu olduğunu vurguladı.

Avdagiç, daha önce Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Fatih Karahan’ın TCMB Başkanlığına seçilmesinin önemine dikkat çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İş dünyası olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı ile TCMB’nin ekonomi politikasında herhangi bir sapma veya değişiklik öngörmüyoruz. En önemli konulardan biri döviz fiyatlarına yansımasının ne olacağıydı. Rastgele bir gelişme olmadı. Hafta sonu dalgalanma, süreç oldukça istikrarlı ve yatay bir seyirde devam etti.Döviz kuru “Tek gösterge değil ama kısa vadede değerli bir gösterge.” Dolayısıyla TCMB’nin politika seti ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ekonomi politikasının sorunsuz devam edeceğini görüyor, piyasaya olumsuz bir yansımasını öngörmüyoruz.”

”CUMHURBAŞKANI’NIN İLK MESAJI MEVCUT POLİTİKANIN DEVAM EDECEĞİNİN AÇIK İŞARETİDİR”

Başkan Avdagiç, bu değişikliğin ekonomi politikasında herhangi bir değişiklik getirmeyeceğini belirterek, Bankanın son dönemde uyguladığı mevcut para politikasının sürdürüleceğini söyledi.

TCMB Başkanı Fatih Karahan’ın yaptığı ilk açıklamaya değinen Avdagiç, şunları söyledi: “Cumhurbaşkanının ilk mesajı, şu ana kadar açıklanan politikanın devam edeceğinin açık bir işaretidir. Hatta bazı yorumculara göre yeni Cumhurbaşkanının biraz daha şahin bir politika izleyeceği öngörülüyor. Şu anki ilk mesaj, bunun devam edeceğinin açık bir işareti. Mevcut politika devam edecek.”sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu