Haber

Suudi Arabistan ve ABD stratejik ortaklıklarını geliştirmek için bir araya geldi

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ile iki ülke arasındaki stratejik ortaklığın çeşitli yönlerini ve farklı alanlarda ikili iş birliğini geliştirmenin yollarını görüştü.

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA’nın haberine göre Dışişleri Bakanı bin Ferhan, ABD’li mevkidaşı Blinken ile Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Dışişleri Bakanları’nın başkent Riyad’daki KİK Genel Sekreterliği binasında görüşmesi sırasında görüşmeye geldi. .

Görüşmede, iki ülke arasındaki stratejik ortaklığın çeşitli yönleri ve farklı alanlarda ikili işbirliğini geliştirme yolları ile bu konuda bölgesel ve uluslararası arenadaki gelişmeler ve çalışmalar ele alındı.

İki taraf ayrıca ABD-Körfez görüşmesinde öne sürülen en değerli noktaları ve ABD-Körfez ilişkilerini çeşitli alanlarda güçlendirmenin yollarını tartıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller ikili görüşmeye ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Blinken ve mevkidaşının Yemen’de kalıcı barışı ve bölgede istikrar, gerilimi azaltma ve güvenliği desteklemeye devam etme konusunda mutabık kaldıklarını belirtti.

Miller, ikilinin Sudan’daki çatışmayı sona erdirmek için güçlü işbirliğini sürdürme konusunda da kararlı olduklarını kaydetti.

Blinken’in Suudi Arabistan ziyareti

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Blinken’in ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve küresel meseleler, ekonomik ve güvenlik iş birliğini ele alacağı Suudi Arabistan’a 6-8 Haziran tarihlerinde resmi bir ziyaret gerçekleştireceği belirtildi.

Blinken’in 7 Temmuz’da yapılacak ABD ve Körfez İşbirliği Konseyi Toplantısı’na katılacağı, 8 Temmuz’da ise Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan ile Uluslararası DEAŞ’a Karşı Koalisyon toplantısına ev sahipliği yapacağı kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu