Haber

Bornovalı kadınlardan erkeklere çağrı

Bornova Belediyesi Kadın Gazeteciler Derneği iş birliğinde “8 Mart Kadın Mücadelesi ve Afetlerde Kadın Dayanışması” konulu söyleşi gerçekleştirildi. Röportajda konuşan Birgül Değirmenci, “8 Mart dayanışma günüdür. Hayatın her alanında yasal ve fiili eşitliği sağlama günüdür. Bu adamlar da mücadele etmek zorunda. Çünkü bu bir demokrasi mücadelesidir. Biz özgürleşmeden insanlar özgür olamaz. Birlikte mücadele etmenin yolunu bulmalıyız” dedi.

Söyleşi, Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi Çok Amaçlı Salon’da gerçekleştirildi. Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunulduğu söyleşiye Kadın Gazeteciler Derneği üyeleri Gönül Çatalcalı, Şerife Yalçınkaya, Birgül Değirmenci ve Sevim Korkmaz Dinç konuşmacı olarak katıldı.

Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, Bornova Belediyesi olarak kadının varlığı ve hayatın her alanında eşit temsili için çaba sarf ettiklerini belirterek, “Ülkemizi kasıp kavuran deprem felaketinde kadınların yaşadığı adaletsizliklerin son bulduğunu gördük. devam etmek. Kadınların yaşamaması gereken bazı dezavantajlı durumlar sadece kadın oldukları için deprem bölgesinde yaşıyor. Kadınların hayatın her alanına eşit ve onurlu katılımı için mücadele etmeye devam etmeliyiz. “Kadınlar ve erkekler hem zor günleri hem de iyi günleri birlikte ve eşit şekilde yaşamalı.”

“Ötekileştirmenin Dili”

Konuşmacılardan Gönül Çatalcalı, 8 Mart’ın değerini vurgulamaya devam edeceklerini belirterek, yerleşik algıları yıkmak için halen büyük çaba sarf ettiklerini hatırlatırken, Şerife Yalçınkaya ötekileştirme dilinin kullanıldığına dikkat çekti. özellikle deprem sonrası bu felakette zarar gören kadınlar için. Hiyerarşiyi içeren yardım kelimesinin yerine dayanışma kelimesinin kullanılması gerektiğini söyleyen Yalçınkaya, sahiplenmeyi ifade eden “bizim kadınlarımız” kullanımına da karşı çıktıklarını ifade etti.

“Nüfusun yarısı kadın”

Röportajı yöneten Sevim Korkmaz Dinç, işinin değerli aşamalarını kayıt altına alan kadınları izleyicilerle birlikte alkışlarken, Birgül Değirmenci de kadın temsilindeki sorunlara dikkat çekti. Türkiye nüfusunun yarısının kadın olduğunu ve bu oranın başta Bornova olmak üzere birçok ilçede aynı şekilde oluştuğunu söyleyen Değirmenci, “Ancak hayatın, yönetim ve karar organlarının, kaynaklara erişimin yarısını paylaşmıyoruz. 8 Mart dayanışma günüdür. Hayatın her alanında yasal ve fiili eşitliği sağlama günüdür. Bu adamların da çaba sarf etmesi gerekiyor. Çünkü bu bir demokrasi mücadelesidir. Biz özgürleşmeden insanlar özgür olamaz. Birlikte mücadele etmenin yolunu bulmalıyız” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu