Haber

UNESCO’nun İBB ile birlikte düzenleyeceği konferans için Dışişleri Bakanlığı’ndan izin yok.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından İstanbul’da düzenlenmesi planlanan Yaratıcı Şehirler Ağı (UCCN) Yıllık Konferansı, Dışişleri Bakanlığı’ndan izin çıkmaması nedeniyle iptal edildi.

PANDEMİ NEDENİYLE ERTELENDİ

UNESCO tarafından 2004 yılından bu yana düzenlenen UCCN Konferansı’nın sahibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) olacak. 2004 yılından beri düzenlenen konferansın 2021 yılında İstanbul’da yapılması planlanıyordu.

Ancak Covid-19 pandemisi nedeniyle ertelenen konferansın ev sahipliğinde 11-15 Eylül tarihlerinde İBB ev sahipliği yapacaktı.

‘TÜRK YETKİLİLERİ KONUT SAHİBİ OLAMAYACAKLARINI BEYAN ETTİ’

UNESCO Kültür Başkan Yardımcısı Ernesto Ottone imzalı yazıda, ‘Türk makamlarının konut sahibi olamayacaklarını beyan etmeleri’ nedeniyle konferansın iptal edildiği belirtildi.

UCCN başvurusu yerel yönetim tarafından yapılabilir. İBB, başvurusunu yaparak UNESCO Dışişleri Bakanlığı Daimi Temsilciliğine bildirdi. Daimi Temsilcilik dün (10 Ağustos) UNESCO Sekreterliği’ne konferansın İstanbul’da yapılmayacağını bildirdi.

İptal edilen konferansın 23 Ekim’de çevrimiçi olarak düzenlenmesi planlanıyor.

Yaratıcı Şehirler Ağı (UCCN) nedir?

2004 yılında kurulan UCCN, şehirlerin uluslararası düzeyde tanıtımına ve gelişimine katkıda bulunmayı ve hem küresel, ulusal hem de yerel düzeyde sürdürülebilir kalkınmayı desteklemeyi amaçlamaktadır. UCCN edebiyat, sinema, müzik, zanaat ve halk sanatları, tasarım, gastronomi ve medya sanatlarını içerir. UCCN’nin 295 üyesi vardır.

Tasarım alanında 2017 yılında İstanbul UCCN’e girdi. İstanbul dışında Türkiye’den Bursa, Afyon, Kırşehir, Kütahya, Hatay ve Gaziantep de UCCN üye şehirleri arasında yer alıyor. (HABER MERKEZİ)

korfez-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu