Ekonomi

Teknoloji stoklarındaki düşüşün etkisiyle KOSPI endeksi Kasım ortasından bu yana en düşük seviyesine geriledi

SEOUL – Güney Kore borsası bugün önemli bir düşüş yaşadı ve KOSPI endeksi Kasım ortasından bu yana en düşük seviyesine geriledi. Endeks, bir önceki yılın Ekim ayının sonundan bu yana en sert düşüşünü yaşayarak 2.435,90 seviyesinde kapandı. Samsung Electronics ve SK Hynix gibi büyük teknoloji şirketlerinin yanı sıra sektör lideri Hyundai Motor’un hisse fiyatları da düştü.

Güney Kore’deki düşüş eğilimi küresel piyasalardaki daha geniş çaplı çöküşü yansıtıyordu. Wall Street de günü kırmızıda kapatırken, Dow Jones Endüstriyel Ortalama, NASDAQ ve S&P 500 gibi önemli endeksler de düşüşle kapattı. Piyasa hissiyatı, Aralık ayı için beklenenden güçlü gelen ABD perakende satış verileri ve sanayi üretimindeki artıştan etkilendi. Bu göstergeler daha güçlü bir ekonomiye işaret ediyor ve yatırımcıların Fed’in olası faiz indirimlerine ilişkin beklentilerini azaltıyor.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

didimajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu