Haber

Suriye’den açıklama: Türkiye çekilmeden gerçek bir normalleşme mümkün değil

Suriye Dışişleri Bakanı Faisal Mikdad (Faisal Mekdad), İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan ile bir basın toplantısı düzenledi.

Türkiye ile son dönemde artan temaslarına ekleyen Mikdad, Türkiye’nin Suriye’deki askeri varlığını sona erdirmeden ilişkilerin gerçek anlamda normalleşmesinin mümkün olmadığını söyledi. Mikdad, Türkiye’den muhalif gruplara takviye kuvvetlerini durdurmasını da istedi.

OLASI ESAD-ERDOĞAN GÖRÜŞMESİ

Suriye Dışişleri Bakanı Mikdad da Esad ile Erdoğan’ın olası görüşmesinin iki ülke arasındaki çatışmaya neden olan sebeplerin ortadan kaldırılmasına bağlı olduğunu belirtti.

İRANLI BAKAN: TÜRKİYE-SURİYE DİYALOĞU BÖLGE İÇİN OLUMLU

İranlı Bakan Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, Türkiye ile Suriye arasındaki her türlü diyaloğun iki ülke ve bölge yararına olumlu bir adım olduğuna inandığını belirtti.

2. TOPLANTI ŞUBAT BAŞINDA OLACAK

Ankara ve Şam’ın ortasında Rusya’nın girişimleriyle son 6 ayda normalleşme süreci hız kazandı. İstihbarat birimleri arasındaki görüşmeler devam ederken, bakanlar düzeyinde ilk somut adım 11 yıl sonra 28 Aralık’ta atıldı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve MİT Başkanı Hakan Fidan; Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile Suriye Savunma Bakanı Ali Mahmud Abbas ile Rusya Federasyonu ve Suriye istihbarat liderleri Moskova’da bir araya geldi. İkinci toplantının Şubat ayı başında dışişleri bakanları düzeyinde olması bekleniyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu