Ekonomi

Moody’s’ten Bankalara Doping: 17 Türk Bankasının Görünümü Pozitife Döndü, Hisseler Yükseldi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, 17 Türk bankasının kredi notunu ‘durağan’ görünümden ‘pozitif’ alana revize etti.

Moody’s, Türkiye’nin kredi notunun görünümünü yükseltmesinin ardından Türk bankalarının görünümünü de “pozitif”e çevirdi.

Moody’s yaptığı açıklamada 17 Türk bankasının not görünümünü ‘durağan’dan ‘pozitif’e çevirdi.

Moody’s, geçtiğimiz haftalarda beklentiler doğrultusunda Türkiye’nin kredi notunu “B3” olarak doğrulamış, görünümünü ise “durağan”dan “pozitif”e çevirmişti.

Moody’s’ten yapılan açıklamaya göre Akbank, Alternatifbank, Denizbank, Türk Eximbank, HSBC Bank, TEB, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası ve QNB Finansbank’ın uzun vadeli yabancı para karşı taraf risk notları artırıldı. Moody’s ayrıca Alternatifbank, Denizbank, HSBC Bank, QNB Bank ve TEB’in uzun vadeli yabancı para mevduat notlarını da artırdı.

Akbank, Alternatifbank, Denizbank, Türk Eximbank, HSBC Bank, Nurlo Yatırım Bankası, Odea Bank, QNB Finansbank, Şekerbank, Ziraat Bankası, TEB, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, TSKB, Vakıfbank ve Yapı Kredi’nin not görünümleri ‘durağan’ ‘olumlu’ olarak değiştirildi.

Borsa İstanbul’da bankacılık endeksi yüzde 1,5’in üzerinde artarken, bankacılık paylarındaki artış da dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu