Teknoloji

Göbekli Tepe’nin kardeşi Karahan Tepe bildiğimiz her şeye meydan okuyor

12.000 yıllık tarihöncesi Göbekli Zirvesi son yıllarda haklı olarak ilgi odağı oldu. Ancak çok az kişi, Türkiye’nin güneyinde Karahan Tepe olarak bilinen çok benzer bir “kardeş site” olduğunu biliyor.

Karahan Tepe nerede ve ne zaman keşfedildi?

Göbekli Tepe’nin 45 kilometre doğusunda. Karahan Tepesi2000 yılında yayınlanan akademik bir makaleye göre ilk olarak 1997 yılında keşfedildi. Arkeolojik alan hala tam olarak kazılmamış olsa da, kazılar bu antik kompleksin Göbekli Zirve ile inanılmaz benzerlikler taşıdığını ortaya çıkardı.

Şanlıurfa’nın uçlarında bulunanBu alanların her ikisi de kayalık Tektek Dağları çevresinde yer aldığı için “Tepe” olarak anılır, ancak Karahan Zirve çevresindeki zirveler biraz daha küçüktür ve ören yeri deniz seviyesinden yaklaşık 700 metre yükseklikte yer almaktadır.

Kalıntılar, Göbekli Zirve kazı alanından yaklaşık üç kat daha küçük olan 325.000 metrekarelik bir alana yayılıyor. Ancak emsal sütun özellikleri, özel yapılar, dikilitaşlar ve süslü hayvan heykelleri vardır.

Başka bir çalışmada, arkeologlar bölgede 274 mimari buluntu belgelediler ve bunların en az 266’sı hala gururla ayakta duran sütunlardır. Hatta bazı sütunlar, yılanları ve insan yüzlerini tasvir eden çarpıcı kabartmalarla süslenmiştir.

Bu yerleşimin yaşı kesin olarak bilinmemekle birlikte muhtemelen Göbekli Zirve ile aynı döneme tarihlenmektedir.Çanak Çömleksiz Neolitik dönemde burada sadece kısa bir süre yaşamış gibi görünüyor.

Göbekli Tepe’nin en etkileyici özelliklerinden biri, Neolitik çağda MÖ 9.600 ile 8.200 yılları arasında inşa edilmiş olmasıdır. Genellikle bu gibi karmaşık yapıların, ancak bir toplumun tarımda uzmanlaşmasından sonra, insanların 10.000 ila 12.000 yıl önce bitki ve hayvanları evcilleştirmeye başlamasıyla ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Ancak Göbekli Tepe’nin yaşı bu temel varsayıma meydan okuyor.Bu sitenin yaşı, insanlığın ilk tarım devriminin şafağında, yerleşim yerlerinin tarımdan yeni yararlanmaya başlayan küçük ve mütevazi topluluklar olarak düşünüldüğü bir zamanda inşa edildiğini gösteriyor.

Dünyanın bilinen en eski megalitik bölgesi olan Göbekli Tepe, tüm Dünya’nın sözde tarihini değiştirmekten ziyade, genellikle böyle bir şey ortaya çıkmadan binlerce yıl önce ortaya çıkan garip bir anormallik olarak görülüyor.

Ancak Karahan Zirve, buranın kesinlikle benzersiz bir yer olmadığını ve burada varsayılanları değiştirebilecek başka keşifler olabileceğini gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu