Haber

Antalya Kumluca paketleme tesisinin inşaatı tamamlandı

ANTALYA (İGFA) – Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2022 Toplumsal Kalkınmayı Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında desteklenen ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) ile uyumlu yürütülen; Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Kumluca Kaymakamlığı ortağıyla hayata geçirdiği “Kumluca’da atıklar azalıyor, yerli üreticiler kazanıyor” projesiyle Kumluca ve çevre ilçelerdeki üreticiler gıda kurutma ve paketleme tesisine kavuşuyor.

İKİ SOĞUK ODA

Proje kapsamında Beykent Toptancı Hali’nde hizmet verecek paketleme tesisinin inşaatı tamamlandı. Çevre düzenlemesinin ardından tesise teknik makine ve ekipmanlar yerleştirilecek. Tesiste iki adet soğuk oda, paketleme ve mal kabul alanları bulunmaktadır.

MALİYET AZALACAK, İŞ PAHALI OLACAK

Kumluca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi işbirliğiyle hizmet vermeye başlayacak paketleme tesisi sayesinde üreticiler, ürünlerini daha uygun fiyata paketleyerek lojistik maliyetlerini düşürecek ve bu sayede ürünlerini istedikleri fiyata satabilecekler. Hem iç piyasaya hem de dış piyasaya değer katıyor.

ATIK ÖNLENECEK

Proje kapsamında kurutma tesisinin kurulumu devam ediyor. Kurutma tesisi tamamlandığında seracılığın en yaygın olduğu Kumluca ve çevre ilçelerde meyve ve sebze üreterek geçimini sağlayan küçük, orta ve büyük ölçekli üreticilerin ürünleri değerlendirilerek gıda israfının önüne geçilecek.

aksehirajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu